Привіт Греті Тунберг. На превелике щастя, поки що її апокаліптичні прогнози щодо загибелі світу від глобального потепління не здійснюються. Принаймні, у нас, в Україні, наразі справжня зима. Майже така ж, яка була і у нашому дитинстві: морозна, з завірюхами та заметами, з сніжинками та бурульками – білосніжна, казкова та з чудернацькими візерунками на вікнах…
Але чи зможете ви не замислюючись сказати, коли ви останнього разу виходили з дому не просто так, а на зимову прогулянку, щоби на власні очі побачити всю красу цієї величної пори року? Тобто, не ходили пішки на роботу чи до ближнього супермаркету, аптеки за рогом чи на пошту в сусідньому будинку, хоча і це непогано. Мова йде про справжню зимову прогулянку. Вона відбувається тоді, коли ти нарешті залишаєш вдома всі безкінечні буденні справи та виходиш на засніжену вулицю без певного утилітарного приводу. З єдиним бажанням активно провести час на свіжому морозному повітрі та побачити все, що притаманне саме цій порі року. Піша ходьба перетворюється на справжню зимову прогулянку лише тоді, коли ти проходиш п’ять-десять кілометрів та відчуваєш одночасно і колючий морозець на щоках, і лагідне сонце на обличчі. Ти замружуєш очі від його яскравого світла, переступаєш снігові замети, спостерігаєш зміни у природі та бачиш в дорозі безліч інших цікавих дрібниць…
Однак слід зважати на те, що прогулянки взимку, якими би по тривалості вони б не були, потребують більш ретельної підготовки. Зрозуміло, що іноді хочеться пройтися навздогад та дізнатися, що там, за отим горизонтом? Так ось, взимку краще не ризикувати та залишити той самий бажаний горизонт на іншу пору року. Взимку треба старанно розпланувати час з врахуванням своїх можливостей, щоби на півдорозі не змерзнути та не зіпсувати радість нежиттю.
Отже, спочатку обираємо кінцевий пункт нашої майбутньої прогулянки. Потім в інтернеті знаходимо карту відповідної місцевості та уважно її вивчаємо. Розмірковуємо, яким саме шляхом ми дістанемося нашої мети, а яким повернемося назад. На все життя запам’яталися цінні поради знаної буковинської перекладачки, нашої доброї знайомої, Зіновії Флорівни Пенюк: «Навіть коли здійснюєш маленьку подорож, назад повертайся іншим шляхом. Тоді є ймовірність зустріти в дорозі ще більше цікавинок». Так само і ми намагаємося перетворити кожну звичайну прогулянку у цікаву пригоду, щоразу обираємо нові маршрути, неходжені раніше стежки, маловідомі вулички.
Підраховуємо відстань для подолання маршруту та вилічуємо необхідний для цього час. Якщо є бажання побачити довжину подорожі у кроках – для цього є смартфон, він все зробить і згодом покаже маршрут на Google Maps. Не забуваємо, що взимку ми не проходимо за годину середньостатистичні 5 км, а також що пересічена місцевість значно ускладнює маршрут. Якщо треба, робимо поправку на вік.
Далі уважно вивчаємо прогноз погоди та заздалегідь збираємо одяг та взуття. Правильність вибору залежить від температури повітря, вашої наснаги, різних погодних факторів, таких як вітер, опади тощо. Тому для зимових прогулянок найкращим чином підходять легкі куртки спортивного стилю на пуху або синтепоні, зовнішній шар яких в ідеалі відштовхує, а ближчий до тіла – поглинає воду. Під куртку краще одягнути декілька речей, тобто використати «систему капусти». Прошарок повітря між речами довше збереже тепло. Спочатку одягаємо футболку з бавовни, бажано з довгим рукавом, потім байкову кофтину та шерстяний светр. За морозної погоди може пригодитися термо-білизна.
Що стосується взуття для прогулянок, взувайте найбільше розношене і трохи для вас завелике. Якщо стопам буде тісно, погіршиться кровопостачання і ноги змерзнуть. Крім того, просторе взуття дозволить вам одягнути декілька пар шкарпеток. Також нове, тільки з полиці взуття, може підготувати вам не зовсім приємні сюрпризи. Зрозуміло, що взуття для зимових прогулянок має бути надійним, утепленим, непромокальним, з неслизьким низом та добре перевіреним у попередніх походах. Однак, коли ми вже, як нам здається, одягнуті згідно прогнозу, перед самою дорогою знімаємо одну кофтину. Під час руху ми обов’язково розігріємося, і нам може стати не дуже комфортно. Одягаємо теплу шапку, шарф, рукавиці та вирушаємо у засніжену дорогу.
Що стосується нашого особистого досвіду зимових прогулянок, то, якщо хочете трохи продовжити зиму, вирушайте гуляти за місто. Там дійсно зима біліша та красивіша, ніж у місті. Непогано про всяк випадок захопити з собою міцну палицю – нею можна захистити себе від несподіваної зустрічі зі зграєю собак. В нагоді можуть стати сонячні окуляри та лейкопластир.
І ось під ногами рипить сніг, ми вдихаємо неймовірно чисте морозне повітря та насолоджуємося хороводом пухнастих сніжинок. Насправді хочеться, щоби така зима та така прогулянка ніколи не закінчувалися. Але вже дома дуже радіємо запашному гарячому чаю, нашій норвезькій пічці та чудовим враженням від прогулянки.
Ще є час це повторити.
Щиро ваш Жіночий Оптиміст Клуб