Уроки Вітапаркуру

Вітапаркур – це сучасний фітнес-маршрут у парковій зоні, своєрідна спортивна розвага, яка поєднує біг або активну ходьбу по заданому маршруту та виконання вправ на екологічних тренажерах.

Нещодавно минуло вже три роки з дня офіційного відкриття у парку «Жовтневий» міста Чернівців Першого Буковинського Вітапаркуру. Враховуючи те, що більшість тренажерів була споруджена ще влітку 2014 року, тобто пройшло вже цілих п’ять років, поділимось певними спостереженнями, міркуваннями та зауваженнями, які виникли під час експлуатації цього швейцарського винаходу.

Нагадаємо, що Перший Буковинський Вітапаркур є аналогом швейцарського Vitaparcours та до цих пір залишається першим та єдиним в Україні. Тому ми, представники «Жіночого Оптиміст Клубу», автори ідеї спорудження подібної фітнес-стежки у Чернівцях, вважаємо себе разом з колективом парку «Жовтневий» першопроходьцями цього виду масового спорту в Україні, який дозволяє людям у невимушений та цікавий спосіб підтримувати себе у чудовій спортивній формі. І все це – безкоштовно, цікаво, у зручний для кожного час.

Наш Буковинський Вітапаркур представляє собою кільцевий фітнес-маршрут довжиною 1,2 км, якій проходить вздовж паркових доріжок одного з найгарніших міських парків м. Чернівці – парку «Жовтневий», та по ходу якого розташовані 15 екологічних тренажерів з докладними вказівниками спеціально підібраних комплексів вправ.

Отже, спробуємо проаналізувати практичні аспекти експлуатації Вітапаркуру в парку «Жовтневий» та обговорити уроки, які ми отримали за ці п’ять років.

1. Для чого був створений Вітапаркур
Відомий факт, що майже вся теперішня молодь суцільно занурена в інтернет та у вільний час віддає перевагу гаджетам на відміну від занять спортом. Але й дорослі люди, чого ж гріха таїти, нерідко занадто багато часу приділяють віртуальному спілкуванню у соціальних мережах, забуваючи про існування реальних людських відносин та про чудовий неповторний світ, який нас оточує… Або, заглиблюються в безкінечні пошуки всілякої, іноді й зовсім непотрібної інформації, пропускаючи через себе тони нав’язливої реклами або негативної інформації в стрічках новин…

На жаль, душе швидко розвивається так звана комп’ютерна залежність, коли людина практично втрачає над собою контроль. Тоді для таких людей реальне життя перестає бути цікавим, а без інтернету не можна прожити і дня. Все це призводить до гіподинамії, напруги, стресу і, вже як сумний наслідок, теперішнє покоління жаліється на хронічну втому, апатію, проблеми нервової системи та на психічні розлади. Сумно також, що 33% українців страждають від надмірної ваги, а ще у 14% – діагностували ожиріння. Тому дуже актуальною є головна ідея Вітапаркуру – витягнути людей з дому, відірвати від комп’ютерів та каструль, спонукати до занять спортом на свіжому повітрі.

Цікаво, що ця ідея дійсно працює. Завжди приємно бачити, як люди різного віку, нерідко цілими сім’ями, навіть з зовсім маленькими дітьми, займаються у парку на нашому фітнес-маршруті. Це ж – реальне, цікаве, живе життя. І ці люди, що свідомо займаються власним здоров’ям, заслуговують на повагу.

Для того, щоб люди краще орієнтувалися на оздоровчому маршруті, на початку Вітапаркуру встановлені інформаційні стенди та вказівники. Всі 15 вказівників до тренажерів пронумеровані та мають маленькі червоні стрілки, які вказують подальший напрямок руху.

Також у 2016 році нами були розроблені, надруковані та роздані більше 900 флаєрів з докладною інформацією щодо відкриття Першого Буковинського Вітапаркуру, які були роздані всім бажаючим, у тому числі школярам, студентам, спортсменам, відвідувачам парку протягом перших років експлуатації.

Репортажі про відкриття Вітапаркуру виходили на місцевому телебаченні та були поширені усіма чернівецькими електронними та друкованими ЗМІ.
Велике значення для популяризації Вітапаркуру в Чернівцях мали наші чисельні заходи на маршруті з видатними та юними спортсменами, з журналістами, з аматорами спорту, студентами, школярами та учнями профтехучилищ.

З 2016 року працює створений нами веб-сайт vitaparcours.com.ua, на якому ми регулярно висвітлюємо актуальні теми, пов’язані зі спортом та здоровим способом життя. Маршрут Вітапаркуру позначений на картах Google:

Який винесли урок. З метою інформування якомога більшого числа людей, які дбають про своє здоров’я, варто розробити нові флаєри з поясненням, що найбільшу користь для зміцнення здоров’я принесе виконання саме усього комплексу вправ на всі групи м’язів. З метою популяризації здорового способу життя продовжити традицію запрошувати на Вітапаркур разом з вчителями фізичної культури школярів, учнів, студентів.

2. Планка, жабка, кішечка, слалом, степ та багато чого іншого
Від початку нам здавався трохи дивним та незвичним комплекс вправ, запропонованих швейцарцями. Всього на 15 тренажерах можна виконати 43 вправи, деякі з яких суттєво відрізняються від добре знайомих всім загальнорозвиваючих вправ. Як ми дізналися згодом, вправи на Вітапаркурі були розроблені швейцарськими науковцями в сфері спортивної медицини та слугують дієвою профілактикою різних захворювань. Доречним при цьому є використання трьох кольорів на вказівниках. Блакитним позначені вправи на витривалість, жовтим – на гнучкість, червоним – на силу.

Важливо і те, що вказується рекомендована кількість відповідних вправ, але кожен вправі самостійно обирати кількість та інтенсивність занять, виходячи з власних можливостей, прислуховуючись до свого організму.

Також ми помітили, що спортсмени та аматори, які «дружать» зі спортом, долають відстані між тренажерами за допомогою бігу, а сімейні пари з дітками, та старші люди проходять відповідні відстані пішки, у спокійному темпі. Альтернативою бігу або «одинадцятому» маршруту є велосипед, з яким не розстається наймолодша учасниця нашої оздоровчої групи Софійка.

Ми часто бачимо, як люди спочатку підходять до вказівників, вивчають їх, а вже потім починають виконувати вправи. При цьому зрозуміло, що завжди можна розбавити швейцарський комплекс вправ своїми улюбленими, які ми знаємо ще зі школи. Доведено, що систематичне виконання вправ на 15 тренажерах сприяє оздоровленню та укріпленню дихальної та серцево-судинної систем, опорно-рухливого та вестибулярного апарату, зміцнюються м’язи та кістки спини, ніг та рук, що запобігає розвитку остеопорозу.

Чудово, що подібні фітнес-стежки розташовуються в парковій або лісовій зонах, тобто вправи виконуються на свіжому повітрі, а це додатково сприяє здоров’ю та активному довголіттю. Ще один великий плюс – під час виконання вправ ми маємо змогу зарядитися енергією природи, що безперечно позитивно впливатиме на наш настрій та самопочуття.

Який винесли урок. «Швейцарський набір» гімнастичних вправ виявився дуже корисним у сенсі профілактики вікових змін та захворювань, а його гнучкість дозволяє використовувати його абсолютно всім віковим групам любителів спортивних занять просто неба.

3. Догляд за Вітапаркуром
Підтримка тренажерів у робочому стані та своєчасне здійснення поточного ремонту Вітапаркуру є дуже важливими для його безпечної експлуатації. Членами Жіночого Оптиміст Клубу постійно здійснюються ретельні огляди з метою виявлення певних недоліків, складаються акти, які потім направляються дирекції парку, на балансі якого перебуває комплекс тренажерів.

На практиці догляд за Вітапаркуром виявився не досить складним – це ремонт або заміна зіпсованих дерев’яних частин, фарбування тренажерів з метою захисту від шкідників та несприятливих погодних умов, очищення вказівників від бруду, пилу і надписів, прибирання території біля тренажерів тощо.

Виявилося два види збитків: від природних явищ (опадів) та від дій вандалів, які розхитують стовпи, заплутують кільця, ламають інформаційні стенди та стрілки на них, розписують тренажери та вказівники фарбами, які важко змити, та клеять наліпки, які теж важко видаляються.

За п’ять років експлуатації Вітапаркуру було зроблено: у 2018 році був повністю замінений тренажер №10 та заново забетоновані три стойки тренажеру № 13, у 2019 році замінена дерев’яна частина тренажеру №14, оновлені кольорові фарби на стовпах слалому, замінений стовп тренажеру №15, відреставровані два вказівники за новою технологією (№10 та №15). Також нещодавно вже з новим керівником парку було відновлено п’ять зламаних вандалами вказівників.

З’ясувалося, що вказівники №10 і №15 – слабке місце Вітапаркуру: обидва підпадали під пряме сонячне випромінювання, що руйнувало захисну плівку (більше одного року вона не витримувала). Сподіваємося, що з новою технологією друку тепер з цими вказівниками проблем не буде.

Який винесли урок. На майбутнє плануємо продовжити з дирекцією парку моніторинг своєчасного та якісного ремонту тренажерів та вказівників. Щовесни варто проводити генеральну ревізію тренажерів, вказівників, майданчиків біля тренажерів для своєчасної їх підготовки до нового сезону. Зіпсовані дерев’яні частини тренажерів краще замінювати твердими та водостійкими породами дерев, такими, як дуб або акація. При ремонтних роботах чітко дотримуватися інженерних вимог управління «Zurich Vitaparcours». Також доцільно продовжити практику проведення на Вітапаркурі суботників по очищенню вказівників, тренажерів та майданчиків біля тренажерів.

4. Для занять не існує поганої погоди
Як виявилося, займатися на Вітапаркурі можна протягом усього року.

Так, у 2017 році наша оздоровча група занять на Вітапаркурі не зробила жодної перерви, навіть у сильні морози ми зустрічалися і обов’язково проходили весь маршрут.

Деревина, основний матеріал тренажерів, зимою залишалася теплою на дотик. Приємним моментом було також те, що працівники парку регулярно очищували від снігу територію біля тренажерів та посипали обледеніння піском.

Що стосується комфортності занять протягом року, то першочерговою вимогою є якісне облаштування територій біля тренажерів №11, №12 та №13, де до цих пір відсутнє як позначення території дерев’яними балками, так і насип гранітного відсіву, що унеможливлює заняття на цих тренажерах тривалий час після дощу.

Який винесли урок. Біля всіх тренажерів треба принаймні кожні 2-3 роки досипати дрібний щебінь або відсів. Товстий шар відсіву дозволяє підтримувати територію у порядку, запобігає росту бур’янів та запобігає травмуванню за складних погодних умов.

5. Мами, діти, спортсмени-силовики та танцюристи на Вітапаркурі
У парку «Жовтневий» завжди повно мам з дітьми різного віку – від немовлят до дітей дошкільного та раннього шкільного віку. Іноді навіть здається, що мами просто живуть в парку: годують дітей, міняють пелюшки на лавицях, обідають, годинами гуляють по затишним доріжкам парку…

Що ж, це зрозуміло – свіже повітря, гарна природа та приємна прохолода у спеку. Що може бути кращим для того, хто дбає про здоров’я малюків?

Цікаво, що коли ми звернулися по емблему парку «Жовтневий» до відомого чернівецького художника О.І. Криворучко, він, відшукуючи разом з нами головну ідею, буквально «ухопився» за тему «Молода мама у парку». Вийшла дуже чудова та актуальна емблема, яка до речі, розміщена на всіх вказівниках Вітапаркуру.

Напевно, відбулась якась магія, тому що мами тепер мають пряме відношення до оздоровчого маршруту. Тренажери №8, №9 та №14 насправді як магніт притягують молоденьких мамусь зі своїми карапузиками. Вони збираються групками та охоче проводять час – дітки граються, а мами мають можливість хоча би трошки перепочити та обмінятися новинами.

Таке «широке» використання Вітапаркуру, правда не за його прямим призначенням, не заважає спортсменам. Оздоровчий маршрут, зазвичай, проходять вранці або після обіду, а величезний наплив мам відбувається до обіду.
Деякі ж мами виявилися завзятими спортсменками і встигають добре розім’ятися, поки дитина спить.

Діти різного віку теж цікавляться тренажерами. Особливо притягують їх тренажери №8 «Степ» – пеньки, №3 – «Жабка», №14 – «Зиґзаґ для балансування». Якщо Вітапаркур подобається дітям, це вселяє надію, що ставши дорослішими, вони продовжать піклуватися про своє здоров’я.

Спортсмени-силовики ж особливо полюбляють тренажери №4 та №6. Це – 100% чоловічі турніки, найміцніші, виконані з твердого садгірського дуба.

Дівчат, які займаються танцями, часто бачимо на брусах та на тренажері для балансування – їм дуже зручно тут виконувати вправи на розтяжку та рівновагу.

Який виносимо урок. Просте пояснення: в парку не вистачає дитячих майданчиків, безпечних для дітей 2-3-4 років і зручних для мам.
Рекомендація: парку варто створювати більше майданчиків для мам та дітей раннього віку.

Підводячи підсумки, констатуємо – Вітапаркур, цей «заморський» винахід добре прижився на наших буковинських теренах і, безспірно, приносить користь тим, хто дбає про своє здоров’я.

P.S. Дуже гарна новина!

Новий директор парку «Жовтневий» Юрій Воронка поділився з нами бажанням спорудити у парку наступний Вітапаркур. З задоволенням зробимо це разом!

Щиро Ваш Жіночий Оптиміст Клуб)

Фотозвiт