Справжній гарбузовий рай або зелене золото Штирії

Декілька років тому, а саме у жовтні 2014 року мені пощастило знову, після десятирічної перерви, цілий тиждень гостювати у австрійських друзів. Це були дні, багаті яскравими подіями, цікавими зустрічами, приємними знайомствами, і що, дуже для мене особисто важливе – набутими новітніми знаннями, свіжими ідеями та позитивними емоціями. Невеличке містечко Дойчландсберг, у якому живуть наші друзі – це так звана столиця однойменного округу, підпорядкованого федеральній землі Штирія. Місто дуже охайне, зелене, приємне, має довгу багату історію.

справжній-гарбузовий-рай

Штирійці здались мені людьми доброзичливими, уважними, гостелюбними, достатньо толерантними, та – безумовно – відповідальними та працьовитими. Місцеві старанно плекають традиції та дуже пишаються своєю малою батьківщиною. Принаймні, я тільки таких і бачила. Не побачила жодного натяку на метушню, все на німецький лад планується заздалегідь та організовується у найкращий спосіб. Штирійці вміють наполегливо працювати, але також весело та цікаво відпочивають, вміють насолоджуватися життям та роблять це з неабияким смаком та гумором. Отже, я вмотивовано закохалася у Штирію та її народ і, з деяким наближенням, вважаю цей чудовий край справжнім Едемом))

Початок жовтня 2014 видався, на щастя, досить теплим та сонячним, отже ми з друзями доволі часто виїжджали за місто. Полями у той час слалися численні жовто-зелені гарбузи, їх було так багато, що не звернути увагу на це явище було просто неможливо. Я завжди любила гарбузи і кожного року старанно висаджувала різні види гарбузових родичів на городі, але більше цінила гарбузи не як їстівний овоч, а з естетичного боку, саме за його оптимістичні жовті, руді, помаранчеві та зелені кольори та різноманітність форм та видів.

У Штирії ж мені довелося полюбити гарбуз ізнову, але тепер вже у всіх – інших іпостасях.

Жовтень у Штирії – це не просто період гарбуза, це справжній його культ. Гарбузи можна зустріти повсюди. Вони і на безкінечних полях, і на кожному подвір’ї. Гарбузи та гарбузики прикрашають вітрини не тільки овочевих магазинів та супермаркетів, але й маленьких крамниць. Гарбузове меню було на першому місці як у вишуканих ресторанах, так і у маленьких гаштетах. Гарбузи самих дивовижних форм та окрасу у якості декоративних елементів на спеціальних столах можна було бачити навіть на узбіччі доріг та у помешканнях людей, яких ми відвідували… Гарбузова тема вірувала повсюди та перетворювала звичайні будні на справжнє жовто – зелено – помаранчеве свято, на феєрію штирійського овоча №1!

справжній-гарбузовий-рай

Але не тільки за яскраву зовнішність та смачну м’якоть шанують місцеві жителі свої гарбузи. З зеленого насіння з давних давен, практично вручну, видобувається одна з найкорисніших та найсмачніших олій у світі – гарбузова (Kürbiskernöl).

Саме заради цієї олії і вирощується спеціальний сорт гарбузів з «голим» насінням, так званий голонасінний гарбуз. Мені пощастило разом з друзями побувати на одному з найстаріших олійних млинів Штирії (alte Olmühle Herbersdorf) і побачити повний процес видобування гарбузової олії власними очима. Хазяїн олійного виробництва пан Gernot Becwar, колишній мер маленького містечка, виявився суцільно закоханим у гарбузову тему. Його господарство організовано на вищому рівні, все знаходиться на своєму місці, але у той же час багато уваги приділяється маленьким «дрібничкам» для душі. Все сповнено уваги та любові до родючої землі та людей праці. Тільки на квіти родина щороку витрачає понад тисячу євро, окрім цього, сім’я Becwar влаштовує у себе на подвір’ї тематичні свята, дегустації, пізнавальні екскурсії для дітей та дорослих, старанно підтримує родинні традиції тощо. Кожного року родина придумує щось нове та цікаве. Наскільки мені відомо, у 2015 році був створений «Сад для фей» та споруджений новий дитячий майданчик. Як виявилося, пан Gernot Becwar раніше вже відвідував Україну, а саме: побував у Львові, тому розмова про Україну була для нього особливо цікавою. Зрозуміло, не проти він відвідати і наше місто Чернівці. Хто знає, може і вийде колись. Моя сім’я завжди рада таким чудовим гостям! У подарунок я отримала від Gernot Becwar пляшечку запашної свіже віджатої гарбузової олії найвищого ґатунку та декілька «голих» насіннячок знаменитого штирійського сорту, які і надихнули мене заглибитись у гарбузову тему та які, нарешті, привели мене з цією ідеєю до дитячого садочка. З задоволенням відвідала я також інші приватні оліє видобувні підприємства, кожне з них є унікальним!

справжній-гарбузовий-рай

По поверненню з чудової поїздки ми з чернівецькими подругами одразу провели майстер-клас з приготування смачного гарбузового супу, правда з іншого сорту гарбуза. Суп вийшов красивий та особливо смачний, тому що ми вклали в нього серце та душу.

А у цьому році у дитячому садочку №31 ми виростили разом з дітками різноманітні гарбузи, патисони та цукіні, а однієї сонячної середи усі разом з вихователями та батьками влаштували справжнє Гарбузове свято. Було весело, яскраво та смачно!

справжній-гарбузовий-рай
справжній-гарбузовий-рай
справжній-гарбузовий-рай

Фотозвiт